Góra Szczytna
Masyw Ślęży – Szczytna (466 m n.p.m.)
Lokalizacja
Najwyższe wzniesienie Wzgórz Kiełczyńskich wchodzących w skład Masywu Ślęży
Dojazd, parking oraz szlaki
- Dojazd oraz parking. Najbliżej góry Szczytna miejsca parkingowe dla samochodów znajdują się obok kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kiełczynie.
- Szlaki turystyczne: Z Kiełczyna na górę Szczytna prowadzi oznakowany szlak żółty oraz ścieżka edukacyjna – przyrodnicza Wzgórz Kiełczyńskich oznakowana kolorem zielonym
Informacje ogólne
Wzgórza Kiełczyńskie stanowią niewielkie, zbudowane z serpentynitu, malownicze pasemko zalesionego terenu rozciągniętego wrzecionowato ze wschodu na zachód tworząc od strony Świdnicy część Masywu Ślęży. Najwyższa ich część to skalisty wierzchołek Szczytna (466m).
Wzgórza Kiełczyńskie to jedno z najbogatszych siedlisk zanokcicy serpentynowej w Polsce, rośliny bardzo rzadkiej i szczególnie zagrożonej wymarciem. Na wzgórzach stwierdzono około 60-80% krajowej populacji.
Przez zalesiony wierzchołek Szczytnej biegnie żółty szlak turystyczny z Przełęczy Tąpadła do Świdnicy oraz znakowana zielono pętla ścieżki edukacyjna – przyrodniczej z Kiełczyna.
Z łąk i pól u podnóży roztaczają się dalekie panoramy, z jednej strony na Góry Sowie, a z drugiej Masyw Ślęży. Szczególnie ładnie prezentują się Świdnica i Dzierżoniów na tle górskich pasm.
Ścieżka edukacyjna – przyrodnicza Wzgórz Kiełczyńskich
Warto odwiedzić wzgórza Kiełczyńskie które stanowią świetną alternatywę dla przepełnionych Ślężańskich szlaków. Wiodącą przez wzgórza ścieżka przyrodnicza wyznaczona w 2013 roku miejscami bywa nieprzetarta i dzika ale z dziećmi można iść bez obaw. Ścieżka okrąża wzgórza. Zaczyna się tuż przed kościołem w Kiełczynie a kończy przy leśnym parkingu niedaleko tego samego kościoła. Trasa składa się z 16 przystanków z tablicami informacyjnymi.