Muzeum Ślężańskie
Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce gromadzi zbiory z zakresu archeologii (pradzieje regionu), przyrody oraz historii regionu (rzemiosło artystyczne, wydawnictwa), a także sztuki współczesnej. W Muzeum działa galeria sztuki współczesnej.
Adres
55 – 050 Sobótka
ul. Św. Jakuba 18
tel. (0-71) 31-62-622
e-mail: muzeum@sobotka.pl
www.muzeum.sobotka.pl
Parking
Miejsca postojowe dostępne wzdłuż ul. Św. Jakuba – bezpłatne.
Godziny otwarcia
czynne: środa – niedziela, ostatni wtorek miesiąca, godz. 9 – 16
Ceny biletów wstępu:
– normalny 10 zł; młodzież ucząca się 5 zł,
– w czwartek wstęp do muzeum jest bezpłatny
Wystawy stałe muzeum:
„Śladami dawnych wierzeń” – wystawa poświęcona szeroko pojętym elementom kultury duchowej w pradziejach na tle ośrodka kultowego na Ślęży.
„Przyroda Masywu Ślęży” – wystawa prezentuje w bardzo skondensowanej formie najważniejsze informacje z zakresu geologii, fauny i flory Masywu Ślężańskiego.
” Sobótka. Od osady targowej do nowożytnego miasta”
Lapidarium
O Muzeum
Muzeum Ślężańskie powstało w roku 1962, kontynuując niejako, aczkolwiek bez zbiorów, tradycje Heimatmuseum istniejącego w Sobótce od 1926 roku. Ulokowano je w przedwojennej siedzibie, czyli w tzw. Domu Opata, budynku szpitalnym wzniesionym przez augustianów w 1568 roku. Od początku istnienia Muzeum Ślężańskiego założono, że będą w nim eksponowane zabytki związane z kulturą duchową w pradziejach.
Pierwszą wystawę stałą „Wierzenia dawnych Słowian” udostępniono w 1966 roku. Po rozszerzeniu jej ram chronologicznych w 1974 roku otwarto wystawę „Śladami dawnych wierzeń„. Do roku 1970 Muzeum było placówką samodzielną, a w latach 1971 – 1992 oddziałem Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, by od 1993 roku stać się muzeum samorządowym, podległym władzom Sobótki.
Z inicjatywy władz miejskich w 1992 r. nadano Muzeum Ślężańskiemu imię Stanisława Dunajewskiego, najaktywniejszego z jego założycieli i pierwszego opiekuna. Większość zbiorów Muzeum to zabytki archeologiczne pochodzące w głównej mierze z własnych badań. Pokaźna jest również kolekcja skał, minerałów i skamielin. W zbiorach znajdują się również dwa skarby monet zawierające monety numizmaty od XVI do XVIII wieku oraz stale uzupełniana kolekcja map regionu (najstarsza z XVI wieku) oraz kart pocztowych druków i wydawnictw poświęconych miastu i regionowi.
Od 1995 roku funkcjonuje Galeria Muzeum Ślężańskiego prezentująca twórczość współczesnych artystów polskich i zagranicznych. Wystawiali tu swoje prace m.in. Wiesław Ochman, Edward Lutczyn, Jerzy Duda-Gracz, Stasys Eidrigevicius, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Sętowski oraz wielu innych uznanych artystów. Otwartość galerii na zarówno amatorów jak i twórców profesjonalnych, na różne kierunki, techniki, środki wyrazu sprawiła, że cieszy się ona dużym uznaniem i sympatią.
Obok wystaw organizowane są również kameralne koncerty muzyczne (np. mini recital Wiesława Ochmana, czy ostatni koncert gości z Japonii – Toyoko Chigono i Tatsuya Koumazaki) oraz spotkania z ludźmi nauki i sztuki.
Ożywiona działalność wydawnicza Muzeum to wiele małych i dużych katalogów towarzyszących wystawom artystycznym oraz książki: monografia „Dzieje Sobótki”, drugi tom „Funeraliów Lednickich” poświęcony zagadnieniu czarownic, pierwszy naukowy katalog teki graficznej z lat 1913 – 1916 „Ślężańskie krajobrazy” oraz przygotowywany do druku „Leksykon artystów i twórców rzemiosła artystycznego Ziemi Ślężańskiej od XVI wieku do współczesności”.
Obok wystaw organizowane są również koncerty muzyczne (np. mini recital Wiesława Ochmana i występ artystów japońskich – pokaz tańca butho w wykonaniu Toyoko Chogono oraz koncert na gitarze akustycznej w wykonaniu Tatsuyi Koumazaki). Ożywiona działalność wydawnicza muzeum to informatory i katalogi towarzyszące wystawom artystycznym oraz szereg książek wydawanych samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami.