Na sanki

W Masywie Ślęży nie ma warunków do jazdy na nartach zjazdowych. W 2009 roku dwa wyciągi narciarskie (Janosik i Radunia) zostały wyłączone z użytkowania ze względu na brak spełnienia obowiązujących norm. Następnie w 2011 roku wyciągi zostały zdemontowane. Zapraszamy na sanki do Sobótki.

Janosik – dawny wyciąg narciarski

Najpopularniejsze miejsce na sanki w Sobótce. Górka jest dość duża, można poczuć nieco adrenaliny zjeżdżając z samego szczytu. W weekendy warto wybrać się z rana, gdyż po południu jest już bardzo dużo ludzi i robi się tłoczno.

Dawny stok narciarski Janosik

Lokalizacja

Stok o długości 300 m położony w Sobótce powyżej stadionu sportowego, tuż obok przełęczy pod Wieżycą.

Parkingi

Na stok można dojechać samochodem. Miejsca postojowe znajdują się tuż u podnóża górki – dojazd drogą szutrową / polną od alei Św. Anny lub ul. Słonecznej. Kolejny parking w odległości 500 m od stoku znajduje się obok stadionu Miejskiego przy alei Św. Anny.

Miejsca postojowe u podnóża stoku Janosik. Uwaga: w związku z budową dróg rowerowych w najbliższej okolicy ilość miejsc parkingowych mocno ograniczona – rekomendowany parking obok stadionu Miejskiego.

Parking, obok stadionu Miejskiego

Historia

Wyciąg narciarski niskiego prowadzenia liny – wyrwirączka ,, Janosik” – rok produkcji 1977. Ten wyciąg to była stalowa lina do której wynajmowało się drewienko z wycięciem które to wetknięte w linę służyło za rączkę ciągnącą narciarza w górę stoku. Od 2009 roku tego typu urządzenia nie są dopuszczane do eksploatacji przez Terenowy Dozór Techniczny z powodu nie spełnienia wymogów techniczno – użytkowych. Ostatecznie wyciąg został zdemontowany w 2011 roku.

Stok na przełęczy pod Wieżycą

Rozległa duża łąka w sezonie zimowym stanowi stok saneczkowy.

Stok saneczkowy na przełęczy pod Wieżycą

Lokalizacja

Na przełęcz pod Wieżycą prowadzi droga asfaltowa – ul. Armii Krajowej, na końcu której zlokalizowane są miejsca postojowe. Ważne – wjazd samochodem możliwy tylko w dni pracujące. W weekendy oraz święta zakaz wjazdu.

Parkingi

W dni wolne należy zostawić auto na dolnym parkingu który jest na początku ul. Armii Krajowej.

Radunia – dawny wyciąg narciarski

Nieistniejący wyciąg i stok narciarski. Dziś stok zarośnięty gęstymi krzakami i drzewami. Brak możliwości jazdy na sankach.

Widok w kierunku góry Ślęży

Lokalizacja

Położony w odległości 7 km od Sobótki na północnym zboczu góry Raduni, przy trasie Sulistrowiczki – Przełęcz Tąpadła. W odległości około 800 metrów od przełęczy Tąpadła.

Historia

Wyciąg orczykowy o długości 600 m wybudowany w 1973 roku. Od 2009 roku wyłączony z użytkowania ze względu na brak spełnienia obecnie wymaganych norm. Koszt modernizacji wyciągu przewyższa zakup nowego. W 2011 roku wyciąg orczykowy zdemontowany.

Widok w kierunku góry Ślęży (zdjęcie archiwalne z 2007 roku)
Widok w kierunku góry Radunia (zdjęcie archiwalne z 2007 roku)