Przełęcz pod Wieżycą

Masyw Ślęży – Przełęcz pod Wieżycą (280 m n.p.m.)

Lokalizacja, dojazd oraz parking

  • Lokalizacja. Mało wyraźna przełęcz miedzy Gozdnicą a Wieżycą w Masywie Ślęży w granicach administracyjnych miasta Sobótki
  • Dojazd oraz parking. Na przełęcz pod Wieżycą prowadzi droga asfaltowa – ul. Armii Krajowej, na końcu której zlokalizowane są miejsca postojowe. Ważne – wjazd samochodem możliwy tylko w dni pracujące. W weekendy oraz święta zakaz wjazdu. W dni wolne należy zostawić auto na dolnym parkingu który jest na początku ul. Armii Krajowej.
  • Komunikacja autobusowa. Tuż przy dolnym parkingu na ul. Aleja Św. Anny znajduje się przystanek autobusowy na którym zatrzymuje się autobus linii 512: w dni robocze kurs Wrocław – Sobótka – Sulistrowiczki, w weekendy oraz święta kurs Wrocław – Sobótka – Sulistrowiczki – Przełęcz Tąpadła – CZYTAJ DALEJ

Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”

Na przełęczy stoi Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”, zbudowany w 1925 roku, stanowiący główny punkt wypadowy wycieczek na Ślężę.

Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”

Browar Wieżyca

Browar rzemieślniczy Wieżyca zlokalizowany w budynku obok Domu Turysty.

Browar Wieżyca

Park linowy

Na przełęczy obok Domu Turysty PTTK „Pod Wieżycą” znajduje się park linowy.

Park linowy

Mapa plastyczna Masywu Ślęży

Na przełęczy przy skrzyżowaniu szlaków turystycznych znajduje się ceramiczna mapa plastyczna Masywu Ślężańskiego.

Mapa plastyczna Masywu Ślęży

Węzeł szlaków turystycznych

Przełęcz pod Wieżycą stanowi ważny węzeł szlaków turystycznych: stąd biegnie żółty szlak na Ślężę, szlak czarny wokół Ślęży, szlak wieżowy na Wieżycę oraz bierze swój początek ścieżka dydaktyczna. Tutaj też rozpoczynają się oznakowane szlaki rowerowe (pomarańczowa oraz niebieska) – CZYTAJ DALEJ

Przełęcz pod Wieżycą
Przełęcz pod Wieżycą
Przełęcz pod Wieżycą, miejsce odpoczynku
Przełęcz pod Wieżycą, początek ścieżki dydaktycznej

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Każdy kraj ma swych bohaterów – ludzi, z których postaw i świadectwa życia możemy się uczyć, czerpać wzorce zachowania i moralności. Są bohaterowie, którzy są znani, ale i tacy, którzy zniknęli w historii bezimiennie, bądź ich czyny celowo skazane zostały na zapomnienie.

Jednym z takich ludzi był Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego,  żołnierz Armii Krajowej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, który zorganizował w obozie ruch oporu, a następnie wysyłał z niego pierwsze na świecie raporty o Holokauście, tzw. Raporty Pileckiego.

Sobótka doceniła tego „cichego” bohatera – 24 maja 2014 roku przy dolnym schronisku, w ramach Wrocławskich Dni z Rotmistrzem Pileckim, odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia pamięci rotmistrza Wojska Polskiego.

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Nieistniejący już dziś amfiteatr

Po zachodniej stronie Przełęczy pod Wieżycą znajduje się spory, owalny kamieniołom granitu o malowniczej konfiguracji, w którym eksploatację zakończono w 1830 roku. Po wojnie mieścił się w nim amfiteatr, w którym odbywały się imprezy artystyczne. Rozebrany w latach 80-tych.

Amfiteatr na starej pocztówce