Przełęcz pod Wieżycą

Masyw Ślęży – Przełęcz pod Wieżycą (281 m n.p.m.)

Lokalizacja

Mało wyraźna przełęcz miedzy Gozdnicą a Wieżycą w Masywie Ślęży w granicach administracyjnych miasta Sobótki

Dojazd, parking oraz szlaki

  • Dojazd oraz parking. Na przełęcz pod Wieżycą prowadzi droga asfaltowa – ul. Armii Krajowej, na końcu której zlokalizowane są miejsca postojowe. Ważne – wjazd samochodem możliwy tylko w dni pracujące. W weekendy oraz święta zakaz wjazdu. W dni wolne należy zostawić auto na dolnym parkingu który jest na początku ul. Armii Krajowej.
  • Komunikacja autobusowa. Tuż przy dolnym parkingu na ul. Aleja Św. Anny znajduje się przystanek autobusowy na którym zatrzymuje się autobus linii 512: kurs Wrocław – Sobótka – Sulistrowiczki / Przełęcz Tąpadła – CZYTAJ DALEJ
  • Szlaki turystyczne. Stąd biegnie żółty szlak przez górę Wieżyca na Ślężę, szlak czarny wokół Ślęży, szlak wieżowy na Wieżycę oraz bierze swój początek ścieżka dydaktyczna i przyrodnicza – CZYTAJ DALEJ

Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”

Na przełęczy stoi Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą” im. Bogusza Stęczyńskiego, zbudowany w 1925 roku, stanowiący główny punkt wypadowy wycieczek na Ślężę.

Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”
Tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie Domu Turysty PTTK „Pod Wieżycą”
Dom Turysty na starej pocztówce, tutaj Blucherbaude
Dom Turysty na starej pocztówce, tutaj Blucherbaude

Ogród Bajęd

Witaj w niezwykłej krainie, gdzie baśń plecie się sama szelestem traw, drżeniem listowia, tchnieniem wiatru, pląsami cieni wśród głazów. Gdzie sama prastara Ślęża snuje cienie wspomnień skrywanych pod zmrużoną powieka mchu, nad tajemna grotą pośród skał. Ni to baśń, ni legenda, ni to bajka, ni podanie, po prostu bajęda takie ślężańskie bajanie.

Ogród Bajęd obok Domu Turysty PTTK „Pod Wieżycą”
Ogród Bajęd obok Domu Turysty PTTK „Pod Wieżycą”

Browar Wieżyca

Browar rzemieślniczy Wieżyca zlokalizowany w budynku obok Domu Turysty.

Browar Wieżyca

Park Linowy Wieżyca

Na przełęczy obok Domu Turysty PTTK „Pod Wieżycą” znajduje się park linowy. Czynny w soboty i niedziele w godzinach 11:00 – 18:00.

Park MINI – Pajęcza sieć. Atrakcja dla dzieci.
Park linowy. Trasy – dziecięca, średnia, trudna + zjazd tyrolski

Tor tubingowy

Świetna zabawa gwarantowana. Atrakcja dla dzieci. Czynny w soboty i niedziele w godzinach 11:00 – 18:00.

Tor tubingowy – górna część
Tor tubingowy – dolna część

Mapa plastyczna Masywu Ślęży

Na przełęczy przy skrzyżowaniu szlaków turystycznych znajduje się ceramiczna mapa plastyczna Masywu Ślężańskiego.

Mapa plastyczna Masywu Ślęży

Węzeł szlaków turystycznych

Przełęcz pod Wieżycą stanowi ważny węzeł szlaków pieszych turystycznych. Tutaj też rozpoczynają się oznakowane szlaki rowerowe (pomarańczowa oraz niebieska).

Przełęcz pod Wieżycą
Przełęcz pod Wieżycą
Przełęcz pod Wieżycą, miejsce odpoczynku
Przełęcz pod Wieżycą, początek ścieżki dydaktycznej

Taras widokowy

Punkt obserwacyjny. Dzięki lunecie widokowej można podziwiać piękny krajobraz. Miejsce to, wyposażone w ławki, kosze na śmieci i tablicę informacyjną, pozwoli na odpoczynek i złapanie oddechu/relaks przed wejściem na górę Ślężę.

Widok panoramiczny z tarasu widokowego
Luneta widokowa
Ławki, miejsce odpoczynku
Tablica informacyjna – widok główny
Tablica informacyjna – druga strona

Rozległa duża łąka

Na przełęczy pod Wieżycą rozciąga się na rozległym stoku duża łąka – w sezonie zimowym stok saneczkowy.

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Każdy kraj ma swych bohaterów – ludzi, z których postaw i świadectwa życia możemy się uczyć, czerpać wzorce zachowania i moralności. Są bohaterowie, którzy są znani, ale i tacy, którzy zniknęli w historii bezimiennie, bądź ich czyny celowo skazane zostały na zapomnienie.

Jednym z takich ludzi był Witold Pilecki – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego,  żołnierz Armii Krajowej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, który zorganizował w obozie ruch oporu, a następnie wysyłał z niego pierwsze na świecie raporty o Holokauście, tzw. Raporty Pileckiego.

Sobótka doceniła tego „cichego” bohatera – 24 maja 2014 roku przy dolnym schronisku, w ramach Wrocławskich Dni z Rotmistrzem Pileckim, odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia pamięci rotmistrza Wojska Polskiego.

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego

Nieistniejący już dziś amfiteatr

Po zachodniej stronie Przełęczy pod Wieżycą znajduje się spory, owalny kamieniołom granitu o malowniczej konfiguracji, w którym eksploatację zakończono w 1830 roku. Po wojnie mieścił się w nim amfiteatr, w którym odbywały się imprezy artystyczne. Rozebrany w latach 80-tych.

Amfiteatr na starej pocztówce

Mnich – rzeźba kultowa

Miejsce jest zlokalizowane po lewej stronie drogi prowadzącej z głównego parkingu przy ul. Armii Krajowej do Domu Turysty „Pod Wieżycą”.

Mnich

Historyczno-rekreacyjny punkt wypoczynku

Zlokalizowany obok rzeźby kultowej mnich poświęcony Księdze henrykowskiej. Można tam usiąść i w spokoju skorzystać z mini-biblioteki zaopatrywanej bezinteresownie przez turystów zmierzających na szczyt Ślęży. Przy okazji można dowiedzieć się co to jest Księga henrykowska i dlaczego jest taka ważna dla Polaków.

Tablica poświęcona Księdze Henrykowskiej oraz skrzynka bookcrossingowa
Koła Tai Chi oraz ster (siłownia zewnętrzna)
Miejsce odpoczynku